T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Haberler

08.03.2022  Haberler
UDK’ların Akreditasyonunda TÜRKAK’ın Kapasitesinin Artırılması Projesi” kapsamında “Kapanış Etkinliği” düzenlendi

TÜRKAK Kapanış Etkinliği Aile Fotoğrafı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Mart 2019’dan bu yana devam eden “Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarının Akreditasyonunda TÜRKAK'ın Kapasitesinin Artırılması Projesi” kapsamında “Kapanış Etkinliği” düzenlendi.

8 Mart 2022 tarihinde düzenlenen etkinlikte açılış konuşmalarını sırasıyla TÜRKAK Genel Sekreteri Banu Müderrisoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Barbaros Murat Köse, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Bartosz Przywara gerçekleştirdi.

Kapanış etkinliğinde proje boyunca gerçekleştirilen faaliyetler, faaliyetlerden elde edilen sonuçlar, projenin çıktıları ve gelecek dönem için iyileştirme önerileri değerlendirildi.

“Küresel Kalite Altyapı Endeksindeki sonuçların haklı gururunu yaşıyoruz”

TÜRKAK Genel Sekreteri Banu Müderrisoğlu

Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başlayan TÜRKAK Genel Sekreteri Banu Müderrisoğlu, “Küresel Kalite Altyapı Endeksi” listesinde Türkiye’nin üst sıralarda yer almasının haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayarak “TÜRKAK’ın 22 seneyi aşan tecrübesi, donanımlı kadrosu, güncel şartlara adapte olmuş teknik altyapısı sayesinde ulusal ve uluslararası arenada, yetki alanımıza giren her türlü hizmeti karşılayabilecek güce ve imkana sahip olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.” dedi.

Ulusal kalite altyapısını iyileştirirken TÜRKAK'ın teknik kapasitesinin de geliştirilmesi hedefiyle proje kapsamında pek çok faaliyet gerçekleştirildiği bilgisini aktaran Müderrisoğlu, pandemi koşullarına rağmen bu projenin en verimli şekilde yürütülebilmesi için bütün imkanlarını seferber ederek projenin tamamlanmasını mümkün kılan ve emeği geçen herkese, paydaşlara, kurum personeline içten teşekkürlerini sundu.

Yeşil ve dijital dönüşümde TÜRKAK’ın önemi büyük

Faruk Kaymakcı

Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başlayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, TÜRKAK’ın kadın çalışan oranının yüksek olmasından memnuniyet duyduklarını aktardı ve akreditasyonda kadın titizliğinin ve inceliğinin önemine vurgu yaptı. Proje ile Türkiye'de akreditasyon hizmetleri alanındaki kalite altyapısının iyileştirilmesi amaçlandığını hatırlatan Faruk Kaymakcı, TÜRKAK’ın ülkemizdeki tek yetkili akreditasyon kurumu olduğunu söyledi. Kaymakcı, Avrupa’da yeşil ve dijital dönüşümün öne çıktığı bir dönemin başladığını aktararak TÜRKAK’ın bu konuda Avrupa’nın öncü kuruluşları arasında olacağı düşüncesini paylaştı.

TÜRKAK, projeden maksimum verim aldı

Şakir Ömer Sarı

Strateji Geliştirme Başkanı ve Proje Koordinatörü Şakir Ömer Sarı, sunumunda TÜRKAK’ın faaliyetleri ve bu faaliyetlerin projede hedeflenen sonuçlar ile ilişkisi hakkında bilgi verdi. TÜRKAK’ın gözünden projeden hangi kazanımların elde edildiğini ve bu kazanımların gelecekte nasıl sürdürülebileceğine ilişkin planlamaları aktardı.