T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Haberler

02.12.2021  Haberler
TÜRKAK ve RusAccreditation arasında mutabakat zaptı imzalandı

TÜRKAK ve Rusya Federal Akreditasyon Servisi (RusAccreditation) arasında “akreditasyon” alanında gelecekte olabilecek iş birliği imkânları için mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat zaptının imza töreni Moskova’da Genel Sekreter Banu Müderrisoğlu ve RusAccreditation Başkanı Nazariy Skrypnik’in katılımıyla gerçekleşti.

Müderrisoğlu: “Türkiye ve Rusya arasındaki uzun yıllara dayanan ilişkilerin ve dostluğun daha da pekişmesi, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin gelişmesi için önemli bir gün”

İmza töreni öncesinde Türk ve Rus heyetler arasında görüşme yapıldı. Genel Sekreter Müderrisoğlu konuşmasında Türkiye ve Rusya arasında her geçen gün artan ticaret hacminin 2020 yılında 23 milyar dolar seviyelerine yaklaştığına dikkat çekerek “Her iki ülkenin akreditasyon kurumlarına, iki ülke arasındaki ticaret, ekonomi alanlarındaki iş birliğinin artırılması ve ticaretin önündeki teknik engellerin kaldırılması açısından çok iş düşmektedir.” dedi. 

Görüşmenin ardından “Mutabakat Zaptı" Genel Sekreter Banu Müderrisoglu ve RusAccreditation Başkanı Nazariy Skrypnik tarafından imzalandı.

TÜRKAK ve RusAccreditation arasında imzalanan mutabakat zaptıyla uygunluk değerlendirme kuruluşlarının akreditasyonu ile ilgili hususlarda tarafların birbirleriyle bilgilendirici, analitik ve organizasyonel etkileşiminin sağlanması ve tarafların yetkinlikleri kapsamında, ülkelerinin mevzuatlarına uygun olarak, akreditasyon alanında karşılıklı fayda sağlayan iş birliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.