T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Haberler

22.06.2023  Haberler
TÜRKAK gıda alanında BRCGS (Brand Reputation through Compliance Global Standards) Belgelendirmesi Akreditasyonuna Başladı

TÜRKAK, gıda alanında tedarik zincirinde güven oluşturmaya yardımcı BRCGS programı kapsamında belgelendirme kuruluşlarına TS EN ISO/IEC 17065 standardına göre akreditasyon hizmetine başladı.

Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları çerçevesinde tüm alanlarda yetkinliği olan TÜRKAK yeni sektörlerin ihtiyaçları çerçevesinde, son 2 yıl içerisinde BRCGS kapsamının da eklenmesi ile toplam 8 yeni alanda (EN/AS 9100 Serisi, ICAO CORSIA, TS EN ISO 14064-1, Biyobankalar, ISO/IEC 27701, ISO/IEC 20000-1, ISO/IEC 17029 ve BRCGS) akreditasyon hizmeti veriyor.

TÜRKAK tarafından BRCGS kapsamında ilk başvuru 21 Haziran 2023 tarihinde alındı.

Akreditasyon alanında ulusal ve uluslararası gelişmeler TÜRKAK tarafından yakından takip edilmekte olup, BRCGS kapsamında alınan belge sayıları dikkate alındığında ülkemiz dünyada ilk 10 ülke arasına girmektedir.

BRCGS (Brand Reputation through Compliance Global Standards / Global Standartlara Uygunluk Yoluyla Marka İtibarı) Programı Nedir?

BRCGS hem gıda hem de gıda dışı kapsamlarda tedarik zincirinde güven oluşturmaya yardımcı olan, dünya çapında üçüncü taraf sertifikalandırma programları yürüten ve GFSI (The Global Food Safety Initiative / Küresel Gıda Güvenliği Girişimi) tarafından tanınan bir programdır.

BRCGS şirketi, tedarik zinciri boyunca gıda güvenliği standartlarını uyumlu hale getirmek isteyen perakendeciler tarafından 1996 yılında kurulmuştur.

Gıda Güvenliği, Ambalaj Malzemeleri, Depolama ve Dağıtım, Tüketici Ürünleri, Acenteler ve Brokerler, Perakende, Glutensiz Belgelendirme, Bitki Bazlı Belgelendirme ve Etik Ticaret için Küresel BRCGS Standartları, iyi üretim uygulamaları için ölçütleri belirlemekte ve müşterilere ürünlerin güvenilir, yasal ve kaliteli olduğuna dair güvence sağlamaya yardımcı olmaktadır.

BRCGS programı ve standartları şartlarına www.brcgs.com web sitesinden ulaşılabilmektedir.