T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Haberler

25.11.2021  Haberler
TÜRKAK Danışma Kurulu Toplantısı 25 Kasım 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Danışma Kurulu toplantısı Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı başkanlığında, TÜRKAK Yönetim Kurulu ve kamu ve özel sektörden Danışma Kurulu üyelerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

TÜRKAK Genel Sekreteri Banu Müderrisoğlu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirdiği toplantıda, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Kürşat Özdemir ve Ayşe Yalova Gökçe tarafından Danışma Kurulu üyelerine faaliyetler, güncel gelişmeler ve hedeflerin anlatıldığı sunumlar yapıldı.

Genel Sekreter Müderrisoğlu, geçen yılki önerileri dikkate alarak mevcut koşullar çerçevesinde bu seneki danışma kurulunun gündemini oluşturduklarını aktardı. Bu bağlamda danışma kuruluna iletilen anketin TÜRKAK’ın son derece önem verdiği ve akreditasyon kurumlarının uymakla yükümlü olduğu ISO 17011 standardının gerekliliği olan “Tarafsızlık” ile ilgili olduğunu hatırlatan Müderrisoğlu, kurumun tüm paydaşlarının görüşleriyle iyileştirmeler yapmayı çok önemsediklerini belirterek anket sonuçlarıyla ilgili değerledirmelerde bulundu.

TÜRKAK Yönetim Kurulu Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı TÜRKAK’ın Türkiye’de kendi alanında tek yetkili akreditasyon kurumu olduğunu vurgulayarak, akreditasyon alanında farklı yapılara itibar edilmemesi gerekliliğine dikkat çekti.

Kaymakcı, gerek Birleşmiş Milletler İklim Konferansı COP26 boyunca anlaşma sağlanan ve taahhüt verilen konularda gerekse Paris Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı çerçevesindeki konularda TÜRKAK’ın rolünün çok önemli olduğu vurgusunu yaptı. Bunların yeni sektörler açacağına veya mevcut sektörlerde dönüşümü başlatacağına değinen Büyükelçi Kaymakcı, uygunluk değerlendirme ve akreditasyonun bu aşamada kilit rol üstleneceğini söyledi.

Program, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı, Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın yönetiminde Genel Sekreter Banu Müderrisoğlu ile birlikte kamu ve özel sektörden Danışma Kurulu üyelerinin görüş ve önerilerini alması ve sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.