T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Haberler

25.03.2022  Haberler
TÜRKAK, Azerbaycan Standardizasyon Enstitüsü’nü (AZSTAND) ağırladı

TÜRKAK yönetim ekibi, Azerbaycan Standardizasyon Enstitüsü (AZSTAND) heyeti ve Türk Standardları Enstitüsü temsilcilerini 25 Mart 2022 tarihinde kurum binasında ağırladı. Toplantıya TÜRKAK Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Kürşat Özdemir ve Ayşe Yalova Gökçe, AZSTAND Başkanı İlham Bayramov, TSE Genel Sekreter Teknik Yardımcısı İlhami Aktürk ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Nefise Betül Hıdıroğlu katıldı.

TÜRKAK ve AZSTAND heyetleri, AZSTAND’ın teknik kapasitesinin geliştirilmesi ve uluslararası akreditasyon standartlarına uyum sağlaması hususunda yapılabilecek muhtemel iş birliklerine yönelik fikir alışverişinde bulundu.

“AZSTAND’a destek olmaktan mutluluk duyarız.”

TÜRKAK Genel Sekreter Yardımcıları Ayşe Yalova Gökçe ve Dr. Kürşat Özdemir ise iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine vurgu yaparak AZSTAND’ın teknik kapasitesinin iyileştirilmesi hususunda istişare edip iş birliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti ve proje ile detayları paylaşıldı.

 “TÜRKAK’ın gücünden ve tecrübesinden faydalanmayı arzu ediyoruz.”

AZSTAND Başkanı İlham Bayramov, TÜRKAK’ın gücünden ve tecrübesinden faydalanarak Kurumun Avrupa ve Dünya standartlarına entegrasyonu açısından önemli adımlar atmak istediklerini aktardı. Türkiye’nin Azerbaycan için akreditasyon ve standartlar alanında da örnek bir ülke olduğunu vurgulayarak “TÜRKAK’ın desteğiyle uluslararası normlarda akreditasyon hizmet seviyesine erişme imkânı elde etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Toplantının sonunda TÜRKAK ve AZSTAND yetkilileri birbirlerine hediye takdim etti.