T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Haberler

09.06.2022  Haberler
TÜRKAK, 2022 Dünya Akreditasyon Günü’nü Kutladı

Türk Akreditasyon Kurumu, tam üyesi olduğu Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği (ILAC) ve Uluslararası Akreditasyon Forumu’nun (IAF) ortak girişimi ile her sene farklı temalarda kutlanmakta olan 9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü kapsamında çevrim içi bir etkinlik düzenledi. Bu sene “Akreditasyon: Çevre ve Ekonomik Büyümede Sürdürülebilirlik” temasıyla kutlanan Dünya Akreditasyon Günü etkinliği, iki oturum halinde gerçekleştirildi.

Programın birinci oturumunda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve TÜRKAK Yönetim Kurulu Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve TÜRKAK Genel Sekreteri Banu Müderrisoğlu günün anlam ve önemine dikkat çeken ve yılın temasını içeren konuşmalarını gerçekleştirdi.

TÜRKAK Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Kürşat Özdemir’in moderatörlüğünde başlayan ikinci oturumda ise Avrupa Birliği Başkanlığı Sektörel Politikalar Daire Başkanı Burcu Altınordu, Ticaret Bakanlığı Kalite Altyapısı ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Sezen Leventoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi Daire Başkanı Volkan Polat, TÜRKAK Eski Genel Sekreteri Atakan Baştürk, TÜPRAŞ Kalite Sistemleri Müdürü M. Sadık Eser ve TPAO AR-GE Merkezi Akreditasyon Sorumlusu Funda Kılıç Erdoğdu sunuş yaptı.

Etkinlik, TÜRKAK’ın sosyal medya kanalları üzerinden de canlı olarak yayımlandı.

TÜRKAK, ülkemizin tek yetkili akreditasyon kurumu

TÜRKAK’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Akreditasyon Günü etkinliğinde akreditasyonun çevre ve ekonomik büyümede sürdürülebilirlik konusunda ne kadar önemli olduğunu aktaran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve TÜRKAK Yönetim Kurulu Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı Eylem Planına uyum sağlaması ve yeni “Yeşil Dünya” düzeninde etkin bir rol üstlenmesi hususunda TÜRKAK’ın faaliyetlerinin önemini vurguladı.

Ticarette teknik engellerin kaldırılması, mal ve hizmetlerin uluslararası kabulü hususunda TÜRKAK’ın önemli rol oynadığını hatırlatan Sayın Kaymakcı, kurumun sürdürülebilir ekonomik büyümeye de katkı sağladığını belirtti.

Yaşayabileceğimiz başka bir gezegen olmadığı bilinciyle hareket etmeliyiz

Konuşmasına bütün paydaşların Dünya Akreditasyon Gününü kutlayarak başlayan TÜRKAK Genel Sekreteri Banu Müderrisoğlu, yaşayabileceğimiz başka bir gezegenin olmadığı gerçeğini göz önüne aldığımızda çevrede sürdürülebilirliği sağlamanın çok önemli olduğunu vurguladı. Müderrisoğlu; 2000’in üzerinde kuruluşu akredite eden TÜRKAK’ın AS9100, Sera Gazı Emisyonu Doğrulama ve ICAO-CORSIA (Uluslararası Havacılık İçin Karbon Dengeleme ve Azaltma Programı) gibi alanlarda gösterdiği faaliyetler ile çevrede sürdürülebilirlik konusunda önemli bir görev üstlendiğini aktardı.

Çok değerli katılımlarıyla etkinliğimize destek veren çalışma arkadaşlarımız, uygunluk değerlendirme kuruluşu temsilcilerimiz, denetçi ve teknik uzmanlarımız ve tüm paydaşlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunarız.