T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Haberler

01.04.2022  Haberler
Türk Akreditasyon Kurumu, Eko İklim Zirvesi’ndeki standında yerini aldı.

Türk Akreditasyon Kurumu, 30-31 Mart 2022 tarihlerinde ATO Congresium’da düzenlenen Eko İklim Zirvesi’ndeki standında yerini aldı. 50.000’in üzerinde ziyaretçinin katıldığı Eko İklim Zirvesi’nde Türk Akreditasyon Kurumu’nun standı yoğun ilgi gördü.

TÜRKAK Genel Sekreteri Banu Müderrisoğlu ve TÜRKAK yöneticilerinin de yer aldığı fuarda ziyaretçilere Kurumumuzun faaliyetleri ile akreditasyonun iklim değişikliğine yönelik politikalardaki yeri başta olmak üzere birçok konuda bilgi verildi.

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarı olma özelliği taşıyan Eko İklim Zirvesi'nde TÜRKAK'ın standını Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ziyaret etti.

Faruk Kaymakcı iklim değişikliğinin herkesi etkilediğini ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda önemli adımlar atılması gerektiğini söyleyerek karbon emisyonlarının azaltılması, ormanlaştırmanın artırılması ve sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam tarzına geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Akreditasyonun uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilen çalışmaların güvenilirliğini ve geçerliliğini desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir kalite altyapısı olduğuna değinen Banu Müderrisoğlu, özellikle Sera Gazı Emisyonu Doğrulayıcıları ve Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Programı alanlarında TÜRKAK’ın gösterdiği faaliyetlerin çevrenin korunması ve iklim değişikliğine karşı eylemler kapsamında önem taşıdığını vurguladı.