T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Duyurular

20.09.2021  Duyurular
TÜRKAK AS9100 için hazır

TÜRKAK Havacılık, Uzay ve Savunma Kuruluşları Kalite Yönetim Sistemleri (EN/AS 9100 Serisi) Belgelendirme Faaliyetleri İçin Akreditasyon Başvuruları Kabul Etmeye Başladı. 
Uluslararası Havacılık ve Uzay Kalite Grubu (International Aerospace Quality Group) IAQG tarafından geliştirilmiş, Havacılık, Uzay ve Savunma (HUS) Sanayiine yönelik kalite yönetim sistemi standartları olan EN/AS 9100 serisi standartları,tüm tedarik zinciri boyunca kalitenin iyileştirilmesi ve proses kontrolü sağlamak amacıyla, belgelendirme için harmonize bir yaklaşım sunar. 

IAQG tarafından geliştirilen ICOP (Industry Controlled Other Party: Endüstri Kontrollü Diğer Taraf) Belgelendirme Programı, EN/AS 9100 serisi standartlar için HUS endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere uygulanmakta olan en önemli programlardan biridir. 

TÜRKAK, 2018 yılından beri SAHA İstanbul (Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği) bünyesinde ülkemizdeki bütün paydaşların katılımıyla kurulmakta olan EN/AS 9100 serisi belgelendirme ve akreditasyon altyapısının oluşturulması çalışmalarına aktif olarak katılım sağlamaktadır. Bu çalışmalarının bir sonucu olarak ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Milli Havacılık, Uzay ve Savunma Endüstrisi’ni temsil etmek üzere kurulan MİHENK’te (Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi) ülkemizdeki güçlü paydaşlardan biri olarak temsil edilmektedir. TÜRKAK, MİHENK ve program sahibi IAQG’nin Avrupa sektörü ile (EAQG) ile kurduğu yakın iş birliği çerçevesinde gerçekleştirdiği hazırlık çalışmalarını başarıyla tamamlamış, bu alanda akreditasyon verebilmek üzere başvuruları kabul etmeye başlamıştır.

Bu alana göre revize edilen Başvuru Formuna (F701-004, Rev.10) https://secure.turkak.org.tr/kapsam/kys/ linkinden erişim sağlanabilmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.