T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Duyurular

30.08.2019  Duyurular
TÜBİTAK UME RF Güç Ölçümleri Kalibrasyonu Laboratuvarlar Arası Karşılaştırması

Laboratuvarlar arası karşılaştırmalar (LAK) ve yeterlilik deneyleri (YT) kalibrasyon ve/veya test laboratuvarlarının teknik yeterliliklerini değerlendirmek için gerçekleştirilen önemli araçlardır. Bu husus, TS EN ISO/IEC 17025 standardı ve TÜRKAK dokümanında da özellikle belirtilir. Akredite laboratuvarların veya akreditasyon için başvuran laboratuvarların, akreditasyon kapsamlarındaki ölçüm büyüklükleri ile ilgili LAK’lara katılmaları ve başarılı sonuçlar elde etmiş olmaları TS EN ISO/IEC 17025 standardı ve TÜRKAK tarafından aranan bir gerekliliktir.

Ülke içinde akredite olan ve/veya akredite olmayı planlayan kalibrasyon laboratuvarlarının, RF Güç ölçümü alanında karşılaştırma ihtiyacı dikkate alınarak bir LAK’ın düzenlenmesi planlanmıştır.

Bu karşılaştırma, N tipi konektör için 50 MHz – 18 GHz frekans aralığında 0 dBm nominal RF güç ölçümlerini kapsamaktadır.

Detaylar ve Başvuru için http://www.ume.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/rf-guc-olcum-karsilastirmasi bağlantısından bilgi edinebilirsiniz.