T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

Dünya Akreditasyon Günü

2024

9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü 2023
Akreditasyon: Küresel Ticaretin Geleceğini Destekler 

Türk Akreditasyon Kurumu olarak tam üyesi olduğumuz uluslararası çatı birlikler IAF ve ILAC bünyesindeki üye ülkelerle birlikte Dünya Akreditasyon Günü'nü bu yıl "Akreditasyon: Küresel Ticaretin Geleceğini Destekler" temasıyla kutluyoruz. Her yıl 9 Haziran’da dünyanın dört bir noktasında kutlanan ve on altıncısını bu yıl icra edeceğimiz bu özel günde akreditasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin uluslararası ticaretin önündeki teknik engelleri kaldırma noktasındaki önemini ve küresel ticaretin bugününe olduğu kadar yarınına da nasıl katkılar sunduğunu göstermeyi amaçlıyoruz.

Türkiye’de uygunluk değerlendirme hizmeti alanında hizmet vermeye yetkili tek ulusal akreditasyon kuruluşu olarak, akreditasyonun temeli olan güveni temin etmek amacıyla uzman, tarafsız, bağımsız ve yetkin bir yapı için çalışıyoruz. Bu çerçevede hem ticarette teknik engelleri kaldırma hem de sektörel gelişmelerde öncü olma sorumluluğuyla hareket etmekteyiz. Keza TÜRKAK’ın öncü rolünün uluslararası sıralamalarda da teyit edilmesiyle gurur duyuyoruz.

Son olarak IAF tarafından açıklanan Küresel Kalite Altyapı Endeksi (GQII) raporunda, Türkiye’nin, akreditasyon alanında 184 ülke arasında bir önceki yıla göre 7 sıra yükselerek 10. sıraya yerleşmesi gururumuzu artırdı.

Benzer şekilde, geçerli kılma ve doğrulama alanında ISO/IEC 17029:2019 ve ISO 14065:2020 standartlarına geçiş sağlayarak EA MLA kapsamına ISO/IEC 17029 standardını dahil eden Avrupa’daki ilk 2 akreditasyon kurumu arasında yer almamız da memnuniyet verici diğer bir başarımız oldu.

TÜRKAK olarak 2000’in üzerinde uygunluk değerlendirme kuruluşunu akredite etmekteyiz. Faaliyet gösterdiğimiz bütün alanlarda uluslararası çatı birlikler IAF ile ILAC’ın ve bölgesel çatı birliğimiz EA’nın tam üyesiyiz. İmzaladığımız karşılıklı tanınma anlaşmaları sayesinde sunduğumuz akreditasyon hizmetinin sahip olduğu uluslararası geçerlilik, Türkiye’deki ürün ve hizmetlerin uluslararası ticaret sahnesinde en hızlı ve en kolay şekilde yer almasına imkân tanımakta.

Yakın gelecekte ve uzun vadede TÜRKAK olarak güncel gelişmeleri, potansiyel tehditleri ve karşılanması elzem olan ihtiyaçları dikkatli bir şekilde analiz ederek ekonomik büyümeyi sürdürülebilir kılmak için gereken adımları atma konusunda da oldukça kararlıyız.

Akreditasyon faaliyetlerinin daha güzel bir gelecek inşasında taşıdığı önemin bilinci ve yaptığımız işin gezegenimiz ve tüm insanlık için faydalı amaçlara hizmet etmesinin gururuyla, TÜRKAK ailesi olarak denetçi, teknik uzmanlarımızın, akredite uygunluk değerlendirme kuruluşları çalışanlarının, uluslararası birliklerimiz ILAC, IAF ve EA bünyesinde yer alan tüm paydaşlarımızın ve tüm çalışma arkadaşlarımın 9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü’nü kutluyorum.

Banu MÜDERRİSOĞLU

Genel Sekreter

 

 

Dokümanlar

 Poster 2024