TÜRKAK GENEL SEKRETERİ ÖZBEKİSTAN'DA TEMASLARDA BULUNDU

Türk Akreditasyon Kurumu Genel Sekreteri Özbekistan’da O'zbekiston Standartlashtirish, Metrologiya va Sertifikatlashtirish Agentligi (O’ZSTANDART) ile ilgili birimlerini ve Dori Vositalari Ekspertizasi Va Standartizatsiyasi Davlat Markazini ziyaret ederek temaslarda bulundu.

Bu kapsamda ilk olarak O’ZSTANDART Başkanı Sn. Aktam XAİTOV ziyaret edildi. Türkiye ve Özbekistan’daki metroloji, standardizasyon, uygunluk değerlendirme, piyasa gözetimi ve akreditasyon konularında bilgi alışverişi yapılarak karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi yönünde müzakerelerde bulunuldu.

Daha sonra O’ZSTANDART Akreditasyon Daire Başkanı Sn. Shokir ALİMOV ziyaret edilerek, TÜRKAK’ın Özbekistan’daki akreditasyon faaliyetleri, eğitim ve tecrübe değişimi ile işbirliğinin geliştirilmesi konuları görüşüldü. Ayrıca, Buhara ve Semerkant’taki Deney ve Belgelendirme Merkezleri ile O’zstandart Temsilcilikleri ziyaret edildi.

Bundan sonra Dori Vositalari Ekspertizasi Va Standartizatsiyasi Davlat Markazi ziyaret edilerek Merkez Yöneticisi Dr. Ismatdjan K. AZIZOV’la karşılıklı görüşmelerde bulunuldu.

Ziyaretler sırasında günün anısına Özbekistan ve Türkiye tarafından karşılıklı hediye takdim edildi.

 

Yayınlanma Tarihi:14.04.2017