IAF-ILAC Ortak Yıllık Toplantısı Hindistan’da Gerçekleştirildi

Kurumumuzun tam üyesi olduğu Uluslararası Akreditasyon Forumu (IAF) ve Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği (ILAC) tarafından düzenlenen Ortak Yıllık Toplantı, ulusal akreditasyon kurumlarının ve diğer paydaş kuruluşların temsilcilerinin katılımlarıyla 26 Ekim 2016 – 4 Kasım 2016 tarihleri arasında Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde gerçekleştirildi.

Hindistan Ulusal Akreditasyon Kurulu (NABCB) (Sertifikasyon Kuruluşları için) ve Ulusal Akreditasyon Kurulu (NABL) (Test ve Kalibrasyon Laboratuvarları için) ev sahipliğinde düzenlenen IAF – ILAC Ortak Yılık Toplantısı’nda belirlenen program çerçevesinde çeşitli teknik oturumlar gerçekleştirildi. Toplantıların son üç gününde ise IAF Genel Kurulu, ILAC Genel Kurulu ve ILAC-IAF Ortak Genel Kurulu toplantıları yapıldı. Türk Akreditasyon Kurumu temsilcileri de söz konusu toplantılarda hazır bulundu. 

IAF Genel Kurulunda kabul edilen karar gereği Kurumumuzun IAF ile imzalamış olduğu MLA (Çok Taraflı Tanıma Anlaşması) kapsamı genişletildi. Böylece TÜRKAK’ın IAF ile yapılan MLA kapsamına ana kapsam olarak ISO / IEC 17024 Personel Akreditasyon faaliyeti de eklenmiş oldu. TÜRKAK’ın MLA kapsamının genişletilmesine ilişkin olarak düzenlenen IAF MLA Sertifikası, düzenlenen törende IAF Başkanı tarafından TÜRKAK Genel Sekreter Yardımcısına takdim edildi.

Diğer taraftan ILAC Genel Kurulunda iki dönemdir görev yapan ve görev süresi dolan eski ILAC Başkanı Peter Unger’in yerine ILAC Başkanlığına Merih Malmqvist Nilsson. seçildi. Genel Kurulda görev süresi dolan bazı komite başkanlıkları için de seçimler yapıldı.

ILAC ve IAF Genel Kurul toplantılarında kabul edilen kararlara aşağıdaki linklerden erişilebilmektedir:

IAF 30. Genel Kurulu http://www.iaf.nu/upFiles/NewDelhiGAResolutionsFinal.pdf

ILAC 20. Genel Kurulu http://ilac.org/publications-and-resources/ga-resolutions/

 

Yayınlanma Tarihi:22.11.2016