Personel Akreditasyon Başkanlığının 2016 yılı denetçi bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantısı

Personel Akreditasyon Başkanlığınca 2016 yılında düzenlenen Başdenetçi /Denetçi / Teknik Uzman bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantısı 4 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılışında TÜRKAK Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet GÖZÜKÜÇÜK denetçi havuzunda yer alan Personel Akreditasyon Başkanlığı denetimlerinde görev alan denetim ekibi üyelerine hitaben bir konuşma yaptı. Açılış konuşmasının ardından Personel Akreditasyon Başkan Vekili Dr. Recep AYVALIK ’ın moderatörlüğünde toplantı gündemindeki konulara geçildi.

 

Toplantı programı çerçevesinde sabah yapılan oturumda, TÜRKAK politikalarının paylaşılması, güncel gelişmelerin anlatılması, akreditasyon dokümanlarındaki değişiklikler ve bu dokümanların denetim sırasında efektif kullanımı, 2015 yılında katılınmış olan EA Sertifikasyon Komitesi (EACC) nde gündeme alınarak görüşülen Personel Belgelendirmesi konuları arasında yer alan  “Sık sorulan sorular ve bu soruların cevapları” ile TÜRKAK’ın denetim ekibinden beklentileri hakkında  Başkan Vekili Dr. Recep AYVALIK tarafından katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca TÜRKAK e-portalının kullanılması konusunda Akreditasyon Uzmanı Alpaslan ARSLAN, Denetimler sırasında yazılan uygunsuzlukların standardın maddelerine göre dağılımı ve uygunsuzlukların içerik bakımından analizleri konusunda Akreditasyon Uzmanı Turgay ÖZTÜRK tarafından bilgiler verildi

 

Toplantının öğleden sonraki oturumunda  ise Akreditasyon Uzmanı Seher BATUR tarafından TS EN ISO/IEC 17024 standardının tüm maddelerinin kısa gözden geçirilmesi yapılarak, katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Ayrıca standardın 8 maddesi ve ISO – CASCO tarafından yayınlanan “Guidance of ISO/IEC17024 (Considerations and guidance on Clause 8 ofISO/IEC 17024 for scheme development for certification of persons)  dokümanı ve denetim sırasında kullanılan formların doldurulmasında dikkat edilecek hususlar hakkında katılımcılara bilgi verildi. Katılımcıların denetim sırasında yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm yollarının tartışıldığı toplantı Personel Akreditasyon Başkan Vekili Dr.Recep AYVALIK’ın katılımcılara yaptığı “Teşekkür “ konuşması ile sona erdi.   

 

Yapılan bu toplantı ile güncel bilgilendirmeler yapılarak denetçi harmonizasyonunun sağlanması, TÜRKAK denetimlerinin denetim ekiplerince daha efektif olarak gerçekleştirilmesi ve akreditasyon süreçlerinde yaşanan sıkıntılara çözüm yollarının bulunması amaçlanmıştır. Denetimlerde görev alan tüm denetçilerin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantının akreditasyon süreçlerinin daha iyi ve verimli işletilmesini güçlendireceği düşünülmektedir. Toplantıya katılım sağlayan tüm katılımcılarımıza  gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz.

 

Yayınlanma Tarihi:17.06.2016