Personel Akreditasyon Başkanlığının 2015 yılı denetçi bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantısı

Personel Akreditasyon Başkanlığınca 2015 yılında düzenlenen Başdenetçi /Denetçi / Teknik Uzman bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantısı 6 Kasım 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılışında TÜRKAK Genel Sekreter Yardımcısı Kayıhan CABIOĞLU denetçi havuzunda yer alan Personel Akreditasyon Başkanlığı denetimlerinde görev alan denetim ekibi üyelerine hitaben bir konuşma yaptı. Açılış konuşmasının ardından Personel Akreditasyon Başkan Vekili Dr. Recep AYVALIK ’ın moderatörlüğünde toplantı gündemindeki konulara geçildi.

 

Toplantı programı çerçevesinde sabah yapılan oturumda, TÜRKAK politikalarının paylaşılması, güncel gelişmelerin anlatılması, TÜRKAK e-portalının kullanılması, akreditasyon dokümanlarındaki değişiklikler ve bu dokümanların denetim sırasında efektif kullanımı, 2015 yılında katılınmış olan EA Sertifikasyon Komitesi (EACC) nde gündeme alınarak görüşülen Personel Belgelendirmesi konuları arasında yer alan  “Sık sorulan sorular ve bu soruların cevapları” ile TÜRKAK’ın denetim ekibinden beklentileri hakkında  katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı.

 

Toplantının öğleden sonraki oturumunda Başkanlık akreditasyon uzmanı Doğan YILDIZ ve Seher BATUR tarafından TS EN ISO/IEC 17024 standardının 6 ,8 ve 9 maddeleri ve denetim sırasında kullanılan formların doldurulmasında dikkat edilecek hususlar hakkında katılımcılara bilgi verildi ve katılımcıların denetim sırasında yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm yolları tartışıldı. Toplantı Personel Akreditasyon Başkan Vekili Dr.Recep AYVALIK’ın katılımcılara yaptığı “Teşekkür “ konuşması ile sona erdi. 

 

Yapılan bu toplantı ile denetçi harmonizasyonunun sağlanması, TÜRKAK denetimlerinin denetim ekiplerince daha efektif olarak gerçekleştirilmesi ve akreditasyon süreçlerinde yaşanan sıkıntılara çözüm yollarının aranması amaçlanmıştır. Denetimlerde görev alan tüm denetçilerin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantının akreditasyon süreçlerinin daha iyi ve verimli işletilmesini güçlendireceği düşünülmektedir. Tüm katılımcılarımıza sorumluluklarını bilerek gösterdikleri ilgiye  teşekkür ederiz. 

Yayınlanma Tarihi:24.11.2015